Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Genç Edebiyatının Taze Kanlarından Aslı Arslan Kimdir?

Aslı Arslan Kimdir?

15 Ocak 1995 yılında Mersin’de dünyaya gelen genç yazar Aslı Arslan, üniversite eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Henüz 17 yaşında iken hikayelerini, internet üzerinden bir platform olan Wattpad ile, okurlarıyla buluşturmuştur. İlk kitabı Emare-Sarmaşık’ı 17 yaşındayken yazmaya başlayan yazar, özellikle genç okurlar tarafından oldukça ilgi görmüştür. Daha sonra Ephesus Yayınları tarafından ilk olarak 2017 yılında basılan Emare Aslı Arslan kalemi ile yazılan ve yazarın kitapları arasından basımı gerçekleşen ilk kitabıdır. İki kitaptan oluşan Emare serisi, Emare-Sarmaşık ve Emare-Pusula olarak isimlendirilmiştir. Emare serisinden sonra ise Aslı Arslan Sokak Nöbetçileri serisi ile adını iyice duyurmuş ve okur kitlesini genişletmiştir.

Aslı Arslan Kitapları

Aslı Arslan’ın ikişer kitaptan oluşan iki serisi mevcuttur. Bunlar, Emare ve Sokak Nöbetçileri’dir. Wattpad üzerinden yazmaya başladıktan sonra kitapları Ephesus Yayınları tarafından yayınlanmıştır. İlk kitabını yayınladığında henüz genç bir yazar olsa da hikayeleri oldukça sevilmiş ve ilgi çekmiştir. Küçük bir kesim tarafından kurguları ve bakış açısı hakkında tepki toplamasına rağmen bu tepkilere aldanmamış, yolunda emin adımlarla yürümeye devam etmiştir. Aslı Arslan kitapları yayınlanma sırası tarihlerine göre şu şekildedir:

  1. Emare-Sarmaşık
  2. Emare-Pusula
  3. Sokak Nöbetçileri
  4. Sokak Nöbetçileri 2

Aslı Arslan Emare konusu, küçük yaşta annesini, babasını ve ablasını kaybetmiş ve geçmişinin bir kısmını hatırlamayan 19 yaşındaki genç kız Minel Karaer’in hayatını ele alır. Ailesini kaybettiği için amcası ile yaşayan Minel, amcasının isteğiyle anektod merkezine gidip orada tedavi görmeye başlayacaktır. Bunu kabul etmesinin sebebi de amcasını dans kursuna gidebilmesi için ikna etmeye yarayacağındandır. Anektod merkezine gittiğinde burda diğer ana karakter olan Korel Erezli ile tanışır ve ikilinin hikayesi bu şekilde başlar. Emare’nin ikinci kitabında ise Sarmaşık’ta başlamaya hazır olan olaylar tamamen başlamıştır. Okur, Korel gibi karakterleri ikinci kitapta daha iyi tanımıştır ve böylece olaylara daha hakim olmaya başlamıştır. Aslı Arslan’ın anlatım tarzı, konuları birbirine bağlaması ve oldukça fazla betimlemeye yer vermesi okurun kafasını karıştırsa da tüm olaylar en sonda birbirine bağlanır ve olaylara açıklık getirilir. Fakat Aslı Arslan Emare kitabında mutlu son yerine sürpriz sonu tercih etmiş ve okurlarını şaşırtmıştır.

Aslı Arslan’ın diğer serisi olan Sokak Nöbetçileri konusu ise Emare’den biraz farklıdır. Sokak Nöbetçileri 1. kitabı, çocukluğunda fazlasıyla yaralanan ve 17 yaşında ilen Koza tarafından ekibe dahil edilen Helin Aktan’ın son görevi için ajan olarak sokak nöbetçilerinin arasına gönderilmesini konu alır. Fakat Helin bu görevi alırken, kendisi kadar yaralı beş kişiyle daha tanışacağından habersizdir. Sokak nöbetçilerinin yanına gittiğinde ise, sokakta büyümeye ve yaşamaya mahkum bırakılmış bir aile ile karşılaşır. Daha sonra kendini onların içinde, ailenin içinde bulur. Bu beş kişiden oluşan çeteyi içerden bitirmeye çalışırken, kendisi de onların arasına dahil olur.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et