Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Hasan Ali Yücel: Türk Edebiyatının Parlayan Yıldızı

Hasan Ali Yücel Hakkında

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın kurucusu olan, Türk felsefe öğretmeni ve Milli Eğitim bakanı olarak görev yapmış olan Hasan Ali Yücel, Köy Enstitülerinin de kurucusudur. Hayatını eğitim, gelişim ve ilerlemeye adamış olan Hasan Ali Yücel, dünya klasiklerinin Türkçeye kazandırılması için yoğun çaba sarf etti ve İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Klasikleri de işte tam olarak böyle ortaya çıktı.

Hasan Ali Yücel ve Klasikleri

“Yabancı eserlerin Türkçeye kazandırılması için çaba sarf etmiş olan Hasan Ali Yücel kimdir?” diye soranların öncelikle Yücel’in hayatını edebiyata, gelişime ve eğitime adadığını bilmesi önemlidir. Kendisi dilimizin daha zengin okunabilir kaynaklara sahip olmasını istemiş, bunun için de yabancı eserleri Türkçeye kazandırmak için Atatürk döneminde çalışmalara başlamış ve Atatürk’ten aldığı destekle çalışmalarını hızlandırmıştır. Hasan Ali Yücel Klasikleri listesi de o dönemde Zabit ve Kumandan ile Hasbihal isimli eserin çevrilmesiyle başlamıştır.

Hasan Ali Yücel Klasikleri liste bakımından geniş bir çeviri kapsamına sahiptir. Farklı dillerden pek çok eserin içerisinde olduğu bu liste, özellikle de felsefe ve edebiyat alanlarından pek çok farklı kitabı içermektedir. Üç yüzü aşkın kitap içeren Hasan Ali Yücel Klasikleri listesi, yabancı dilde yazılmış olan pek çok türdeki eserin çevrilmesiyle dile kazandırılmıştır ve farklı alanlarda okuma yapabilme olanağı sunmuştur. Hasan Ali Yücel Klasikleri; deneme, felsefe, öykü, psikoloji, roman ve benzeri pek çok farklı türdeki kitabı içerir ve bu kitaplar özellikle de çok bilinen ancak eserleri erken dönemde dilimize çevrilmemiş olan yazarların unutulmaz ve bilindik eserlerini içerir.

Dilden Dile Taşınan Miras

Hasan Ali Yücel sayesinde dilden dile taşınan mirasa ortaklık etmemize olanak tanıyan bu kitapların her biri aslında oldukça değerlidir ancak yine de Hasan Ali Yücel Klasikleri en iyileri arasında yer alan pek çok kitap da okuyucuların ilgisini çeken ve okuma zevki veren kitaplar olmuşlardır.

Jane Austen’dan Oscar Wilde’a ve Platon’dan Dostoyevski’ye kadar uzanan geniş yelpazesi ile Hasan Ali Yücel Klasikleri, farklı türlerdeki kitapların en akıcı şekilde okunabilmesi adına Türkçeleştirilmiş ve sade dili ile anlaşılabilir hale getirilmiştir. Hayatını eğitime ve gelişime adamış olan Hasan Ali Yücel, İş Bankası Kültür Yayınları’nın çıkarmış olduğu Hasan Ali Yücel Klasikleri için farklı pek çok kitabın çevrilmesine olanak tanımış ve aynı zamanda farklı dillerden yeni çevirilerin yapılabilmesine de imkân sunmuştur.

Özellikle felsefe alanındaki kitapların dile çevrilmesiyle ilgilenmiş olsa da farklı dillerdeki eserlerin de dilden dile taşınan bir miras gibi değerli olduğunu düşünerek kıymetli düşünceler içeren onlarca farklı kitabın da Türkçeleştirilmesine olanak tanımıştır. Bu bakımdan Hasan Ali Yücel Klasikleri listesi de dilin zenginleşmesi ve dilsel mirasın aktarılabilmesi için son derece önemli bir yere sahiptir.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et