Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Türk Edebiyatının Romantik Çocuğu Özdemir Asaf

Türk edebiyatının çığır açan şairlerinden Özdemir Asaf şiirleri, kendine özgü kalemi, şiirsel kimliği, duruşu ve tarzı ile Türk edebiyatının fark yaratan öncü şairlerindendir. 

11 Haziran 1923 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açan şair, Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi ile eğitim hayatına atılmış ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’de eğitimine devam etmiştir. 1947 yılında eğitim hayatını yarıda bırakarak çalışma hayatına atılan yazar, sigorta prodüktörlüğünün ardından çeşitli gazetelerde çevirmen olarak meslek hayatına devam etmiştir. 1951 senesinde Sanat Basımevi’ni kurarak matbaacılık mesleğine atılan şair, bu basımevinde kendi şiir kitaplarını da basarak Türk edebiyatına değerli hizmetlerde bulunmuştur. 1955 senesinde ise Yuvarlak Masa Yayınlarını kurarak meslek hayatına devam etmiştir. Yazarın ilk yazısının 1939 yılında Serveti Fünun Uyanış Dergisinde çıkması da Türk edebiyatı için değerli ve kıymetli bir başlangıçtır.

Dilden dile dolaşan şiirleri, bugün bile onlarca kişinin ezberindeki mısraları ile takvimleri aşan bir edebi kişilik konumundadır. Özdemir Asaf aşk sözleri ile Türk gençlerine her daim ilham olan, kendine özgü romantik şiirleri ile fark yaratan bir şairdir.

Özdemir Asaf aşk şiirleri ile öne çıkan bir şair olarak tanınsa da yazarın aşk teması dışındaki şiirleri de oldukça dikkat çekicidir.

Öncüsü olduğu ve eserlerinin büyük bir çoğunluğunu yazdığı, Batı ve Doğu şiirini 

harmanladığı eserleri kendisinden sonraki birçok yazara ilham olmuştur. 

Özdemir Asaf Yalnızlık Paylaşılmaz şiiri bugün bile birçok şarkı, film ve dizide alıntılanmış veya esere atıfta bulunulmuştur.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan özgün şiirleri, duygu ve düşünce yoğunluğu yansıtmasının yarı sıra taşlama ve alay unsurları da barındırarak okuyucusuna benzersiz bir edebi şölen sunmaktadır. 

Sizler de bu değerli şairimizin eserleri ile tanışmak ve kitaplığınıza eklemek için sitemizde bulunan Özdemir Asaf kitapları ile bu ebedi şölenin tadını çıkarabilirsiniz.

                              

                                   Sana gitme demeyeceğim.                                
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et