Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Yaşayan Kütüphane: İlber Ortaylı

İlber Ortaylı Kimdir?

Türk tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya’da dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olan İlber Ortaylı, 2 yaşında iken ailesi ile Türkiye’ye göç etmiş ve kalan yaşamını Türkiye’de sürdürmüştür. Eğitim süreci boyunca birçok okul değiştirmiştir ve üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nden 1969 yılında mezun olarak tamamlamıştır. Daha sonra Chicago Üniversitesi’nde eğitimini sürdürmüş ve öğretmeni Prof. Halil İnancık ile ilk olarak doktora tezini tamamlayıp doktor olmuş, ardından 1979 yılında bir tez çalışmasını daha bitirerek doçent olarak tamamlamıştır. Halk arasında yaşayan kütüphane olarak adlandırılan İlber Ortaylı, Türk tarih profesörü olmasının yanında, birçok eğitim kurumunda eğitim görevlisi olarak çalışmış aynı zamanda da Türk Edebiyatı için birçok eser vermiştir. İlber Ortaylı kitapları genellikle tarih üzerine olduğu bilinse de Bir Ömür Nasıl Yaşanır gibi kişisel gelişim kitapları da mevcuttur. Tecrübesi ve bilgisi ile, kitapları aracılığıyla insanlara hayattaki yolculuklarında yardımcı olmaya çalışmış ve tavsiyeler vermiştir.

İlber Ortaylı Kitapları

Halk tarafından oldukça sevilen ve ilgi gören yaşayan kütüphane İlber Ortaylı, Türk tarih profesörü olmasının yanı sıra, birçok kategoride eserler vermiş, dergi ve gazetelerde yazılarını yayımlamıştır. Verdiği eserler arasında, tarih, bilim ve kişisel gelişim kitaplarına da yer veren profesör, geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. İlber Ortaylı en çok okunan kitapları listesi şu şekildedir:

Listede de gözüktüğü gibi, tarihi kitapları haricinde İlber Ortaylı eserleri arasında oldukça sevilen Zaman Kaybolmaz ve Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitapları, İlber Ortaylı’nın kişisel gelişim kategorisinde verdiği eserlerdendir. Ayrıca İlber Ortaylı son kitabı da yazarın kişisel gelişim kategorisinde yazdığı bir eserdir. İlk olarak Şubat 2022 tarihinde yayınlanan İnsan Geleceğini Nasıl Kurar, kişinin hayattaki amacını nasıl belirleyeceğini ve buna göre geleceğini nasıl planlayacağını izah eden bir kitaptır.

Bir diğer en çok okunan kitaplar listesinde yer alan Bir Ömür Nasıl Yaşanır konusu da İnsan Geleceğini Nasıl Kurar eserinin konusuna oldukça benzemektedir. İlber Ortaylı Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı ile okurlarına hayatlarına nasıl devam etmeleri gerektiği ile ilgili tavsiyeler verip onları yönlendirmeye çalışmaktadır. 2019 yılında çıkan eser, her yaş grubundan okura hitap etmektedir.

Bu günlerde kişisel gelişim kitapları daha fazla okunuyor olsa da İlber Ortaylı’nın tarih kitapları da Türk edebiyatına çok büyük bir katkı sağlamıştır. Türk tarihinin tümüne hakim olan, tarih ile ilgili yorumları, eleştirileri ve bilgilendirmeleri ile tanınan Profesör İlber Ortaylı kitapları aracılığıyla Türk tarihi ile ilgilenen ve araştırıp öğrenmek isteyen herkese yol göstermektedir. Yazarlığının yanında, hala birçok seminere katılıp, birçok eğitim kurumunu ziyaret ederek, insanlara özellikle öğrencilere tarih hakkında bilgi vermeye devam etmektedir.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et