Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Dünya Edebiyatının Vazgeçilmez Yazarı Dostoyevski

   

 

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Dünya edebiyatı derinliklerinde bir yazar Dostoyevski… Kelimelere ve cümlelere sihirli kalemi ile  yaptığı muhteşem dokunuşlarla okuyucuların kalplerini fethetmeyi başarmıştır. Dünya Edebiyatı tarihi için oldukça önemli isimlerden birisi olan Dostoyevski, okuyan birçok kişinin yaşamında unutamayacağı dönüşümler bırakmıştır. Anlatımı ile normal hayatta hiç göremediğimiz kapılarıı aralaması sonucunda gerçekler ile hayallerin birbiri ile sıkı sıkıya sarıldığı bir dünya ortaya çıkmaktadır. Kelimelerle adeta dans eden yazar kaleminin değdiği her kağıdı canlandırmayı muhteşem bir şekilde başarmıştır. Rus edebiyatı öncülerinden olup, sahip olduğu ünü yüzyıllar boyunca yazdığı eserlerde sürdürmeye devam etmiştir.

Dostoyevski, okuyucuların okudukları şeyi düşünmelerine ve derin düşüncelere dalmalarına yol açmaktadır. Kendi benliklerini bulmaları için enteresan karakterlere yer vererek okuyuculara gerçek mi hayal mi? sorusunu sordurmayı hedefler. Kelimelerle güldürürken hem düşündürür hem de acıya da yer vererek okuyucuların duygularını dağıtmayı hedefler. Okuyucularında tebessüm bıraktığı sırada kalplerinin de çok hızlı bir şekilde atmasını sağlıyor. Peki bir yazar, okuyuculara birden fazla duyguyu hissettirmeyi nasıl başarıyor? İyi bir yazar olup okuyucuların kalplerine dokunabilmek için çalışmak zorunda olduğu işini bırakarak tutkuyla içinde yer almak istediği edebiyat dünyasına doğru yolculuğa çıkmayı başardı. Hikayeleri insanların psikolojisinin gün geçtikçe uğradığı karmaşıklığı işlemesine imkan tanırken okuyuculara ayna da tutar. Toplum baskıları yüzünden gizlenen kişilikleri keşfeder ve sayfalara döker. Dostoyevski sadece bir yazar değil okuyuculara yol gösteren bir rehberdir. Rus edebiyatı öncülerinden olmayı başardıktan sonra bir Rus ekolü haline gelmenin basamaklarını da başarılı bir şekilde çıkmıştır. Zekası ile insanları kendisine hayran bırakan ve diğer birçok yazarı derinden etkileyerek edebiyat dünyasına dahil eden Fyodor Dostoyevski bu dönemde bile hala en çok okunan Rus edebiyatı  ve Dünya Klasikleri yazarları arasında ilk sırada yer almaktadır. 

Dostoyevski En Bilinen Eserleri 

  • Suç Ve Ceza 
  • Karamazov Kardeşler
  • Kumarbaz
  • İnsancıklar
  • Yer Altından Notlar
  • Ecinliler

Dünya Klasikleri içerisinde bulunan ve şüphesiz rus edebiyatı denilince ilk akla gelen kitaplarından birisi olan Suç Ve Ceza insanların ‘’Dostoyevski kimdir’’ sorusunun cevabının bulunmasına imkan tanımıştır. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen rus edebiyatı klasikleri içerisinde güncel olarak bilinmeye devam eden Suç Ve Ceza ile tanınan yazar, Karamazov Kardeşler romanını 1880 yılında okuyucu ile buluşturdu. İnsan dünyasının önemli sorunlarının işleyişine yer verdiği Karamazov Kardeşler adlı romanı için yazar Dostoyevski ‘‘hiçbir romanımı bu kadar önemsemedim.’’ demiştir. Dostoyevski’nin daha 24 yaşındayken kaleme aldığı İnsancıklar adlı romanı yazarın ilk göz bebeği niteliğindeki romanı olmuştur. Rus edebiyatı klasikleri içerisinde ağırlığı ile bilinen Yer Altından Notlar romanı Dostoyevski isimli yazarın tamamen hiçbir etkide kalmadan yazdığı ilk roman olması açısından önemli bir yere sahiptir. Dostoyevski kumar borçlarından dolayı umutsuz olduğu bir anda Kumarbaz adlı romanını yazarak 1867’de okuyucuları ile buluşturmuştur. Ecinliler isimli roman ise 1872 yılında yayımlanan ve siyasal romanın ilk örneklerinden olup, insan psikolojisinin karmaşıklığını yansıtan önemli romanlardan birisidir. 

Klasik kitaplar okumayı seviyorsanız hiç şüphe etmeden başlamanız gereken yazarlardan ilki Dostoyevski olmalıdır. 

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et