Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Virginia Woolf Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Virginia Woolf 1882 yılında Londra’da ünlü bir yazarın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Adeline Virginia Stephen olan yazar, roman türüne yaptığı büyük katkılarla ve modernist hareketin en önemli kişilerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştır. Doğduğu çevrenin etkisiyle ve ünlü bir yazarın kızı olarak küçük yaşlardan itibaren edebiyatla ilgilenmeye başlamış ve çevresinden destek görmüştür. 1895 yılında annesinin vefatından oldukça etkilenmiş ve bu kayıp hayatının ilerleyen döneminde derin izler bırakmıştır. Yaşamının çeşitli dönemlerinde depresyon ve ruhsal problemlerle boğuşmuştur. Ne yazık ki psikolojik sorunlar yaşadığı bir dönemde artık bu sorunu atlatamayacağını düşünen Woolf, ceplerine taş doldurarak Ouse Nehri’nde yaşamına son vermiştir.

İngiliz yazar, modern edebiyatın öncü isimlerinden biridir. Toplumsal normlara ve cinsiyete ilişkin görüşleri ile dönemin yazarlarında ayrılarak kendi çizgisini oluşturmuştur. Feminist, yazar, romancı ve eleştirmen kimlikleriyle tanınan Woolf, edebiyatta kadının ayak izlerine büyük katkıda bulunmuştur. Özellikle 1929 tarihli Virginia Woolf Kendine Ait Bir Oda eseri, feminist hareketin klasik kitaplarından biri haline gelmiştir. Eserde toplumsal cinsiyet normlarına değinen ve kadınlara seslenen Woolf, bir kadının yazmak için kendi parası ve kendine ait bir odası olması gerektiğini ileri sürmüştür. Kadınların bazı alanlarda erkeklerden geride kaldığına dair yapılan iddialara karşı çarpıcı ve etkili bir dilde cevap vermiştir.

Modernist edebiyatın önde gelen isimlerinden biri olan Woolf, eserlerinde bilinç akışı tekniğini kullanır. Bilinç akışı tekniği ile karakterlerin iç dünyasını, düşünce derinliklerini ve zihinlerinin karmaşıklıklarını açığa çıkarmayı hedefler. Mrs. Dalloway eserinde bilinç akışı tekniğini ustalıkla kullanan Woolf, ortaya bir başyapıt çıkarmıştır.

En Bilinen Virginia Woolf Kitapları

  • Kendine Ait Bir Oda
  • Deniz Feneri
  • Dalgalar
  • Mrs. Dalloway

Virginia Woolf kitapları herkesin mutlaka okuması gereken, bakış açınızı geliştirecek eserlerdir. Woolf’un düşünce dünyasının derinlerine konuk olabilir, hayata onun baktığı pencereden bakabilirsiniz. Woolf’un edebiyat dünyasına bıraktığı miras ve özellikle kadınlar hakkındaki görüşleri günümüzde hala çok değerli ve etkileyici kabul edilmektedir. Virginia Woolf’un en bilinen ve sevilen eserlerine Karpinus Kitabevi’nden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et