Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Beyaz Perdeye Uyarlanan Üç Muhteşem Kitap

 

Edebiyat alanında yazılmış birçok kitabın sinemaya uyarlandığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda edebiyat alanından beyaz perde için uyarlanan üç roman önerisini sizlerle paylaşacağız. Beyaz perdeye uyarlanan kitapları önce okumak ardından da sinema filmini izlemek çok keyifli bizden söylemesi.

Dorian Gray’in Portresi (Oscar Wilde)

Oscar Wilde isimli İngiliz yazarın kaleme aldığı Dorian Grayin Portresi görsel sanatlarla önemli bağlantılar kuran ilk edebi metin olma niteliğini taşır. Son derece güzelliğe düşkün bir sanat adamının hayat hikâyesini, ünlü Amerikan yönetmen Albert Lewin beyaz perdeye uyarlar.

1945 yılında siyah-beyaz formatta yayınlanan filmin etkisi uzun yıllar boyunca devam eder. Dorian Gray'in Portresi film dil kurgusuyla ve görsel anlatımıyla romanın aslına uygun bir şekilde yayınlanır. Siz de bu mükemmel filmi izleyerek romanın atmosferinin sinemadaki dönüşümünü görebilirsiniz.

Moby Dick (Herman Merville)

Moby Dick romanında tüm dünyayı gezmek isteyen genç denizci Ishmael'in Kaptan Ahab'ın gemisine yazıldıktan sonra başına gelenler anlatılır. Yönetmen John Huston, Moby Dick Herman Melville isimli kitabı 1956 yılında sinemaya uyarlar.

Moby Dick film başrolü ise Patrick Stewart'tir. Film kitaptaki olay örgüsüne çok bağlı kalmıştır. Özellikle Moby Dick Beyaz Balina ve Pequod gemisinin karşılaşma anı filmde çok harika bir şekilde canlandırılır. Güçlü bir sanatsallığa ve kurguya sahip olan filmi muhakkak izlemelisiniz.

Savaş ve Barış (Tolstoy)

Napolyon dönemine ışık tutan Savaş ve Barış romanı Fransa ve Rusya arasındaki savaşın bir toplumu nasıl etkilediğini anlatır. Tolstoy Savaş ve Barış romanında aşkı, savaşı ve kötülük gibi kavramları ahlakçı bir bakış açısıyla ele alır. Edebi anlamda çok önemli bir yere sahip olan Savaş ve Barış romanını King Vidor beyaz perdeye uyarlar. Savaş ve Barış filmi başrolünde ünlü oyuncu Audrey Hepburn yer alır. Tarihsel anlamda romandaki vahşet filmde etkileyici bir şekilde aktarılır.

Yukarıdaki harika kitapları okuyup ardından filmleri izlemek eserin ruhunu daha uzun süre taşımanızı sağlayabilir. Listelediğimiz üç kitabı aşağıdaki linke tıklayarak Karpinus’tan satın alabilirsiniz.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et