Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Türk Edebiyatının Mihenk Taşlarından Orhan Veli Kanık

Türk edebiyatının, deyim yerindeyse çığır açan şairlerinden biri olan Orhan Veli Kanık eserleri ve yaşamı ile Türk edebiyatında kalıcı ve özgün bir mihenk taşı konumundadır. Orhan Veli Kanık şiirleri ile yeni bir akıma öncülük etmiş, kendisinden sonra gelen bir nesli ilham vererek etkilemiştir.

13 Nisan 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açan şair, Melih Cevdet ve  Oktay Rıfat ile beraber garip akımının kurucusu konumundadır. Türk şiirindeki gelenekselleşmiş ve eski yapıyı hem biçim hem içerik yönünden tamamen yıkarak sokak dilini ve gündelik konuları şiire taşımıştır. Edebi kalitesi yüksek nitelikli şiirler üreten sanatçı, 36 senelik yaşamına şiirin yanı sıra birçok hikaye, makale, deneme ve çeviri eserler sığdırmıştır. Şair edebi eserlerinde gelenekselleşmiş Türk şiiri unsurlarından hece ve aruzu kullanmayı reddetmiş, teşbih, mecaz, mübalağ gibi söz sanatlarını gereksiz bularak dışlamıştır. Kullanmayı reddettiği eski sanat biçimlerine karşın, eserleri edebi kimliğini korumayı her zaman başarmıştır.  

1940-1950 yıllarında Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında garip akımı ve özgün eserleri ile  büyük bir etki bırakan sanatçı, Türk şiirine getirdiği yenilikler ile yargılanmış, eleştirilmiş ve kendi döneminden itibaren birçok tartışmaya zemin hazırlamıştır. 

Türk edebiyatının mihenk taşlarından Orhan Veli Kanık hayatı, sözleri ve eserleri ile kendi dönemine ve sonrasına damga vuran başarılı bir sanatçıdır ve imgeleşmiş, dilden dile dolaşan birçok şiiri vardır. Orhan Veli Kanık İstanbul’u Dinliyorum bunlardan en bilinenlerindendir. Eğer siz de yazarın seçkin şiirleri ile ruhunuzu beslemek ve  benzersiz üslubunda ferah bir gezintiye çıkmak isterseniz, sitemizde yer alan birçok kitabı inceleyerek, en avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

 

Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz  olduğunu     

Bu derde düşmeden önce.

Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.

                                                                 

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et