Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Türk Edebiyatının Ölümsüz Yazarı: Oğuz Atay

Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay kimdir?” diye sıklıkla merak edilmektedir çünkü eserleri ile çok ses getirmiş olan Atay, kısa hayatına çok fazla başarılı eser sığdırmıştır. 12 Ekim 1934’te İnebolu’da doğmuş olan Oğuz Atay, 13 Aralık 1977’de İstanbul’da vefat etmiştir. İyi bir eğitim alan ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olan Oğuz Atay, şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olmuştur. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayımlanmış olan Oğuz Atay kitapları 1971 – 1972 sonrasında yayımlanmaya başlamıştır ve Tutunamayanlar eseri de UNESCO tarafından 1997’de 20. yüzyıl Türk edebiyatının en seçkin eseri olarak seçilmiştir. Büyük edebi başarılara imza atan Oğuz Atay, 43 yıllık yaşantısına az da olsa bilindik ve çok sevilen eserler sığdırmıştır.

Oğuz Atay Klasikleri Nelerdir?

İlgi çekici anlatımı, değindiği konuları ve anlatım üslubu ile farklı bir içerik ve anlatım şekli sunan Oğuz Atay kitapları ile de Türk klasiklerinin içerisine kendisinden bir parça bırakmayı başarmıştır. Oğuz Atay klasikleri listesi şu şekildedir:

  • Tutunamayanlar
  • Tehlikeli Oyunlar
  • Oyunlarla Yaşayanlar
  • Korkuyu Beklerken
  • Bir Bilim Adamının Romanı
  • Günlük
  • Eylembilim

1972 yılında Oğuz Atay klasikleri listesi içerisindeki Tutunamayanlar isimli eserini yayımlamış ve ilk yayımladığı eseri olan bu kitap ile de çok ses getirmiştir. Eleştirmenler tarafından “Hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak değerlendirilen Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabı, günümüzde hala büyük bir beğeni ile okunan ve klasik Türk eserleri içerisinde yer alan bir eserdir. Bu eser ile büyük bir etki yaratan Atay, 1973 yılında yayımlamış olduğu Tehlikeli Oyunlar isimli eseri ile de yine çok ses getirmiştir. Hikayelerini de Korkuyu Beklerken başlığı altında toplamış olan Oğuz Atay klasikleri içerisinde hocasının hayatını da konu edinen Bir Bilim Adamının Romanı’na da 1975’te yer vermiştir. Devlet Tiyatrosu’nda da sahnelenmiş olan Oyunlarla Yaşayanlar isimli eseri de tiyatro ve edebiyat çevresinde büyük ses getirerek Atay’ın çok yönlü kişiliğini ön plana çıkarmıştır.

Oğuz Atay 1977’de vefat ettikten sonra 1987 yılında Günlük ve 1998 yılında da Eylembilim isimli eserleri yayımlanmıştır. Oğuz Atay klasikleri olarak bilinen eserlerin hiçbiri o yaşarken ikinci bir baskı bile yapamamışken ölümü sonrasında eserleri büyük ilgi görmüştür ve eserleri defalarca kez yeniden basılmıştır. Eserleri farklı zamanlarda tiyatrolarda da sahnelenmiştir ve eserlerinin üslubu da içeriği de hem güncele hem de dönemine uyarlanabildiği için hala güncelliğini koruyan yazımlara sahiptir.

Oğuz Atay klasikleri en iyileri içerisinde yer alan Tutunamayanlar eseri, dönemi için sıra dışı kabul edilen bir eserdir. Oğuz Atay kitapları içerisinde de farklı bir yere sahip olan bu eser, “Oğuz Atay kimdir?” sorusuna verilebilecek olan en iyi cevaptır çünkü bu eser onun farklı ve başkaldıran kişiliğini de çok iyi şekilde ortaya çıkarmaktadır.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et