Telefonla Sipariş 0530 851 17 15
Modern Türk Tarihinin Kurucusu Halil İnalcık’ı Yakından Tanıyalım

 

Bu yazımızda Osmanlı tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan Halil İnalcık’ı tanıtacağız. Yazımızda; “Halil İnalcık kimdir?” ve “Tarih alanına nasıl bir katkıda bulunmuştur?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Ömrünü Osmanlı Tarihi Çalışmalarına Adayan Halil İnalcık Kimdir?

Tarihçi Halil İnalcık, 26 Mayıs 1916 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kırım Tatarı olan İnalcık ortaokulu Sivas’ta, liseyi Balıkesir Öğretmen Lisesinde okumuştur. İnalcık, lise eğitimi boyunca iyi hocalardan ders almıştır. Özellikle İnalcık’ın edebiyat derslerine Abdülbaki Gölpınarlı’nın girdiğini söylememiz gerekir.

Tarihçi Halil İnalcık Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Chicago Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi gibi birçok önemli okulda Osmanlı Tarihi alanında çeşitli dersler vermiştir. Modern Türk tarihi alanında birçok çalışmayı hazırlayan İnalcık, binlerce arşivi gezerek bulduğu önemli metinlerin tercümelerini yapmıştır.

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Halil İnalcık, sosyal bilimler alanında araştırma yaparken ince eleyip sık dokumuştur. Eserlerinde, toplumsal meselelere katkı sağlayacak konuları çalışmıştır. Özellikle Osmanlı Tarihinin muğlak kalan yönlerini titizlikle araştırmıştır.

İnalcık, Oryantalizmin etkisiyle yanlış bilinen bilgilerin doğrularını gün yüzüne çıkarmıştır. Halil İnalcık Osmanlı şehirleri, siyaseti ve kültürü hakkında birçok çalışmayı araştırmacıların katkısına sunmuştur. Örneğin, Osmanlı Tımar sistemi hakkındaki vesikaları detaylı bir şekilde inceleyerek karanlıkta kalmış bir konuyu aydınlığa kavuşturmuştur.

Halil İnalcık’ın Sosyal Bilimler Dünyasına Armağan Ettiği Kitapları

Dünya çapında tanınan tarihçimiz Halil İnalcık Kitapları çok disiplinli çalışmalar sonucu yayımlanmıştır. Yeni bir perspektifle Osmanlı Tarihine bakarak muazzam eserler ortaya koymuştur. Halil İnalcık’ın kitapları bugün tarihin birçok farklı alanında çalışan hocaların ana kaynağıdır.

Haydi hep birlikte İlber Ortaylı, Halil Berktay gibi büyük tarihçilere örnek olan İnalcık’ın önemli birkaç çalışmasına bakalım:

  • Milli Mücadele Tarihi
  • Kısa Osmanlı Tarihi
  • Osmanlı İdare ve Ekonomi Tarihi
  • Osmanlılar Fütuhat, İmparatorluk, Avrupa İle İlişkiler

Peki Karpinus’tan satın alabileceğiniz Halil İnalcık eserleri nelerdir? İnalcık’ın Devlet-i Aliyye III, Devlet-i Aliyye IV isimli iki önemli çalışmasını aşağıdaki linklere tıklayarak Karpinus’tan satın alabilirsiniz.

/kitap/kultur/tarih/prd-devlet-i-aliyye-osmanli-imparatorlugu-uzerine-arastirmalar-3

/kitap/kultur/tarih/prd-devlet-i-aliyye-osmanli-imparatorlugu-uzerine-arastirmalar-4

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et